neděle 4. března 2012

THE IRON LADY

"To je prvně, co tleskám Margaret Thatcher," řekl jeden divák po shlédnutí.

Rok 89 byl dobou světových změn, nastupovala globalizace, Thatcher (taky Reagan) byli na vrcholu (vítězství konzervativní revoluce) a pád železné opony přispěl k euforii kapitalismu... jenže rozbouráním zdi mezi Východem a Západem se rozbilo i zrcadlo, v němž se Západ mohl vidět (a viděl) oproti Východu jako ten lepší (a také byl). Odeznívaly zážitky války a s tím slábl i jakýstakýs pocit odpovědnosti Západu za morální stav světa (lze-li to tak napsat). Možná to v Česku někdo věděl nebo tušil, že z kapitalismu na Západě se kvapem vypařuje odpovědnost a férovost, ale nikdo to nahlas neříkal, Západ byl, viděn skrz neckermannovské katalogy, neměnná konstanta prosperity, svobody a spravedlnosti. S lady Thatcher Čechy seznámil Václav Klaus, trpělivě vysvětloval, jak záslužné činy pro Británii a svět vykonala, prosadila-li ekonomický liberalismus  a proč je tato cesta jediná možná. A z jejího hodnocení patrně neustoupil ani o fous, vždyť ona zachránila Británii od utonutí v evropském marastu... stejně jako to pro nás nyní činí VK.

Z rozhovoru s Meryl Streep: "Hnusil se nám Reagan, hnusila se nám Thatcher. To, že zrušila odbory, byl pro mě a mé přátele děs. Měla jsem ji za chladnou a neschopnou projevit city. Dnes si myslím, že to možná bylo způsobeno jenom jejím úřadem. (...) Nezapomeňte, že když se v roce 79 dostala k moci, stala se první dámou na pozici předsedy vlády v celém západním světě. Kdyby tehdy projevila city, kdyby ukázala slzy, bylo by to přiznání, že se na takovou pozici nehodí. Anglii vládla mužská hierarchie z horní vrstvy. Tito lidé byli antisemitští, homofobní a vědomi si své třídní příslušnosti. Promiňte, ale že se tam Thatcherová tehdy prosadila, vnímám dnes jako naprosto neuvěřitelné."

Hodnocení filmu jsou dvojího druhu... podle politického světonázoru: ti nalevo film kritizují, že je příliš laskavý, ti napravo jsou pohoršeni. Filmoví kritici jej mají za povrchní, vyzdvihují práci Meryl Streep. Nevím... možná na to zajdu.

14 komentářů:

  1. Pro ne-ostrovany je velice těžké, kritizovat něco, nebo někoho, kdo tam to něco vyvádí. Tato bizarní země je opravdu ještě pohádková, s jejími lordy a peery a baronkami a královnou. Jejich zákony a zvyklostí musí kritik velice dobře znát, předtím, než začne hodnotit. Víte, že většina zmrzlých v GB při výjimečně silných mrazech jde na konto zákona, že v každém bytě musí být větrací díry ven- (zákon z dob krbu a častých požáru)-a tak lidé, kteří nemají dost peněz na otop prostě zmrznou v bytě? Nebo- co se těch odborů týká- nebyly zakázány, nebo zrušeny- oslabila je stávka, do konce nedotažená, horníků. Byla proti privatizaci, trvala rok a odborům došly brzo peníze. Potom jejich vliv oslabil. Jeden z vynálezů odborů například byl, že po zrušení provozu parních lokomotiv jezdil topič i nadále na mašině elektrické ;) V určitých odvětvích bylo členství v odborech povinné! Zabraňovaly též modernizaci různých odvětví průmyslu ze stejného důvodů- úbytek pracovních míst- to je ten váš Ludd, Anno, co? Nárůst nezaměstnanosti tak samozřejmě přišel. Ale protože Maggie radil v. Hayek, nic to pro ní neznamenalo, ten ji dokonce nadával, že je moc měkká a že ani 20% nezaměstnaných ho nevzrušuje.

    Británie je postavena na tradicích a ty tradice chtěly držet i odbory- po zkušenostech z industrializaci není ani divu. Proto je téměř nemožné říct, jestli byla její vláda dobrá, nebo ne. Pro Británii asi 70% ano, 30% ne. Privatizace vody- 50% zdražení, minimální inovace. Zdravotnictví - laciné, ale dlouhé čekací lhůty, skandály. Dráhy- skandály, málo investic. BP- privatizace... co se dá při těch cenách dělat špatně?? Ach- Mexický záliv... ale to bylo po jejím čase. Maggie figuruje v britských anketách na 16. místě nejvýznamnějších Britů a na 3. místě v nejhorších. Tímto poměrem bych to zakončil;)

    p.s.- city nemohla ukázat- víte, jak by u slušných chlapů dopadla...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já bych to ukončila takhle: Byli tu na obědě muzikanti, zrovna jsem si přehrávala muziku z Iron Lady, a jeden řekl: co je to za muziku? to je jak z pirátů z karibiku.

      Možná je ten film jenom o tomhle: politik udělá v době své slávy velká rozhodnutí, jeho sebevědomí je neotřesitelné... na konci se jeho život smrskne jako u jakéhokoliv jiného smrtelníka na nejpodstatnější... má mě někdo rád? zvládnu si ještě umejt hrnek od kafe? (a já s ním soucítím, ať byl kdysi třeba nejželeznější)

      K hodnocení Tatcher... kromě žebříčků oblíbenosti/neoblíbenosti... lze říct, že nasměrovala Británii (a svět) správným směrem? Ne, myslím, že ne.
      Co se týče feminismu, ač by se mu jako všechni konzervativně smýšlející pravděpodobně vysmála, to že se prosadila mezi konzervama, je pro ženskou věc pozitivní. A z ukázek z filmu je patrno, že tuhle notu film v sobě taky má.

      Ještě tohle mám z rozhovoru s M.Streep: "Když např. Clint Eastwood zahaleká na osvětlovače: posuň ten reflektor víc dozadu", je to v pořádku, nikdo se nad tím nepozastaví. Režisérka ale musí říct: Johne, neposunul byste prosím ten reflektor trochu dozadu, myslím, že světlo pak bude dopadat lépe. Kdyby štěkla jako Clint, muži na place by zvedali oči v sloup. Ještě nejsme příliš daleko." (to je mimo k filmu i k včerejší "debatě" na rťf.)

      Vymazat
    2. ano- to je jeden z problémů, který mají očividně konzervativci- jak být konzerva a uznávat ženu, že byla a je lepší, než muži? Ale problém je už v tom slově "emancipovaná"- to už by se nemělo dnes ani používat. Ženy vždycky pracovaly a s prací v domácnosti většinou víc, než muži. Na 2 šichty. Až na 3... Co je tedy dnes emancipace? Toho slova se právě velice rádi drží chlapi, kteří chtějí vyjádřit nelibost nad ztrátou svých pozic. Dojdou argumenty, nastoupí sprostota, eventuálně síla. Vyžadování práv z důvodu pohlaví je špatně pro obě strany. Vrozená ženská defensivnost dává mužům od přírody víc možnosti takjaktak- vemte si, kolik je třeba fotbalistů a balistů ;)

      Ale Maggie byla samozřejmě emanca a feministka, jako vyšitá- jinak by prostě ... nebyla.
      p.s.V.B - Dál jsem tu hodiny, aby každý věděl, kolik uhodilo!

      Vymazat
    3. jen přifukuji colza vyčíst z feuilletonu Terry Eagletona v posledním Zeitu pod titulkem Domina der Gier. Englaednder neigen zum Masochismus. A zbytek později.

      Vymazat
  2. konzervy holt myslí jinak a já tomu docela rozumím, že nechápou, proč se ženy cítí být v područí... přirovnala bych to k tomu, jako když by se mi někdo snažil vysvětlit diferenciální rovnice nebo něco takovýho, navenek bych se třeba i snažila to pochopit ale v podvědomí bych se tomu zřejmě bránila a i kdybych to nakonec pochopila (pochybuju), neřešila bych pak diferenciální rovnice automaticky a přirozeně

    Našla jsem původní význam slova emancipace: "Slovo pochází z latinského e-mancipare, propustit z područí, od manus ruka a capere, uchopit, držet. V římském právu znamenalo propuštění dospělého syna z moci otcovské. Opatření mělo původně syna chránit z nadměrného vykořisťování jeho pracovní síly. (Otec syna často prodával k dočasné práci v cizím domě, kde měl podobné postavení jako otrok, byl tzv. osoba v mancipiu, persona in mancipium). Po vydání Zákona 12 desek začal být trojí formální obrazný prodej (mancipatio) a prodej zpátky (remancipatio) používán k dobrovolnému rozvázání otcovské moci. Syn se stal emancipací osobou sui iuris. Později se tohoto způsobu užívalo i k propuštění otroka a podobně." (Na opatřeních na ochranu synů před vykořisťováním se pánové shodli bez problémů... dcery jim nepřišly na mysl. A tahle zafixovanost, že muž a žena nejsou stejně plnohodnotní lidé trvá. Při debatě o feminismu debata sklouzává k jeřábnicím a pilotkám tryskáčů... hahaha unesete pytel cementu? neunesete. tak vidíte. tak uznejte, že nejste stejný jako my chlapi... nejde přece o to, abych si vybojovávala prosazování se ve světě, jehož chod nadefinovali muži a jako muž(atka) se v něm chovala, jde o to, abychom jej definovali společně, jedno jestli s pimpáskem nebo bez pimpásku

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Angelo si Merkel04 března, 2012 19:08

      To "samozivitelske" obdobi tak nejak preziva- i kdyz to neni davno pravda. Chlapi to ale potrebuji, protoze citi tu prevahu zen. Proto tak strasne potrebuji tu praci a jsou u toho duleziti, jak prdel. Kdyz pak pohnou prstem v domacnosti, musi se o tom basnit jeste tyden.;) Mladsi si pomalu zvykaji, ze zena muze vydelavat vic, nez chlap- ti stari to ani nepriznaji, i kdyz to tak je. Fyzicka sila a zdrzenlivost zen jsou jedine duvody, proc to jeste zeny nemaj v rukouch- cimz nechci rict, ze by chlapi nic neumeli- naopak! Jen se pres ty sve jesitne emoce polovinu zivota venuji protrepavani kridelek, coz se pak zrcadli v jejich politickych zastupcich. To je ta tzv. "stara skola", ktera dela z vetsiny chlapu pitomce. ecco

      Vymazat
    2. U mladých lidí je posun myšlení v tomhle ohledu očividný. Měla jsem přes víkend dobrý srovnání... mezi "starou školou" pána z Hamburku a "novou" muzikantů co ve sklepě nahrávaj cédé, jedli jsme všichni společně... rozdíl, který vidíte i cítíte (to je slogan z nějaký reklamy).

      Je dost lidí, co "starou školu" nemaj (třeba Vy, co?ne?jo! nebo pan braana, žejo, pane braano... zdravím, prej už máte na cestě novýho kámoše-psisko!)... lidí obou pohlaví (těžko chtít od muže/ženy, aby změnil/a myšlení, když má vedle sebe ženu/muže ze "staré školy")

      Vymazat
    3. no prave- bez prizpusobivosti neni zadne "vedle sebe"
      Ja jsem daval dobry pozor v letech 60', takze nejsem ze "stare skoly". Militaristicky debilismus a autoritativni, komunisticka vychova v mem okoli stacily abych pochopil, ze takhle ze me homo sapiens nebude- bud jedno, nebo druhe, ale ne dohromady.

      Vymazat
    4. Já jsem prosím začal ve Staré škole ve Strašnicích biflováním odstrašujících příkladů mezilidských vztahů. A skončil kousek od Nové školy za kopcem, přihlížením odstrašujícím případům mezilidských vztahů.
      Úbytku nepřátelství a tudíž i násilí mezi pohlavímama jsem si všiml v osumašedesátých letech. Od té doby vlivem revoluce - morálně zaštítěné R. Reagan /M. Thatcher, která měla vést industrionální kapitalismus do postindustrionální fáze - došlo k všeobecnému navýšení konkurenčního chování a tím i k brutalizaci vztahů. Čemuž se vyhne jenom velmi mazaná žena, či silně mazaný muž. Ten kdo se nevyhne zůstává v područí nových klišé.

      Vymazat
    5. jóoó... to se mi líbí... jsme mazaný ;)

      Vymazat
  3. ps: hodiny good, děkujeme ;)
    škodaže nejdou skloubit s časovým údajem u komentáře

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. zato u tech spodnich vite, kolik hodin je na Kamtchatce ;)

      Vymazat
    2. Ty bláho, na Kamčatce už jsou dávno zavrtaný do duchen. Dobrou ;)

      Vymazat
    3. Batuschka Putin je znovuzvolen, de se na kutje...

      Vymazat

Odvahu! Be brave! Nur Mut! Corragio! Courage! Mужество!勇气!