Zemědělská půda je část povrchu země, která je využívaná k výkonu zemědělství či pastevectví. Jedná se převážně o pole a louky, případně pastviny. Zemědělská půda je většinou charakterizována určitou vrstvou
úrodné půdy na polích zvané ornice. Vyskytuje se však i pod zápojem porostu na loukách, neboť je známým jevem, že pod travnatými ekosystémy vznikají ty nejkvalitnější černozemě. Je to jednak dáno prokořeněním a přítomností žížal, krtků a dalších organizmů a dále pomalým rozkladem zbytků rostlin, či vazbou
vzdušného dusíku symbiotickými bakteriemi jetelovin. (wiki)
Existují tisíce zdrojů znečištění půdy, mezi nejčastější patří uhlovodíky, rozpouštědla, polyaromatické uhlovodíky, pesticidy, olovo, kadmium, rtuť a jiné těžké kovy. Výskyt těchto zátěží souvisí se stupněm industrializace a intenzity používání chemikálií. Velmi často se do půdy dostávají ropné uhlovodíky z protržených podzemních nádrží: benzen, ethylbenzen, toluen, xylen, alkany, alkeny... (wiki)
Ekologická šlápota (představte si kus pole, kde roste žito nebo proso,
načež tam vlítne pár rozjařenců, rostliny pošlapou a ještě tam rozhází
igelitový pytlíky a omylem nebo úmyslně vylejou ředidlo) je plocha
biologicky produktivní země a vody nutná k produkci zdrojů, které lidé
spotřebovávají a současně nutná ke vstřebávání odpadu. V 2. půli 80.
let 20. století překročila ekol. šlápota horní mez, tzn. člověk začal
spotřebovávat víc, než je příroda schopna vytvořit, a vyprodukoval víc
odpadků, než je schopna vstřebat. Růst ekologické šlápoty odpovídá
zlatému teleti, nazývanému hospodářský růst. (Např. USA žije na ekologický dluh, který se rovná jejich produkci... jako když vyděláte dvacet tisíc, ale spotřebujete čtyřicet). Hodnota ekologické šlápoty
znamená rychlost, s níž si homo sapiens sapiens (člověk moudrý) pod sebou řeže větev.
Každý (přírodní) zdroj je možné používat rozumně. V principu to znamená spolupráci a spravedlnost.
zdroj foto: www.obrazynamiru.cz
Lahodné fotky. Jinak souhlasím a zdravím. Mě letos zasazené pre-produkty sežrali šneci a krtci a ty nahaté myši. Příroda je sviňa a mosí sa zničit. Beton a fólie- to je jediné, co na ní platí. Nebo pár králíků, jako v Austrálii- a nezbylo ani smítko. Dobrá metoda je taky vypalování pralesa, zasazeni monokultury- palmy na olej- a když už to po pár letech nenese, odtáhnout dál. Má to taky v sobě cosi osvěty- orangutani na Borneu, nemaje strom, učí se už žíti na zemi! Už brzo se budou moct zapojit do pracovního procesu a podle staré teorie se z nich stanou lidé! A co je výborné- neumějíc mluvit, nebudou furt držkovat.
OdpovědětVymazatJako enviromentalista - betonář Vám děkujeme za úvodník!
neco vod politiky...
OdpovědětVymazathttp://brkostojcic.blog.cz/1202/dobra-zprava
pro archiváře :
OdpovědětVymazathttp://en.wikipedia.org/wiki/List_of_lists_of_lists
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Czech_films
OdpovědětVymazatbohužel se nemohu zapojit do pedologického exkurzu z důvodu předpojatosti. Pouze připomínám, že již jen nakládání jednoho specifického savce s více než desetitisíci v půdě žijícími druhy je donebevolající.
OdpovědětVymazathm... jste neskočil na návnadu ;)
OdpovědětVymazatk úkroku směrem k dobrovolnému nebo "dobrovolnému" skromějšímu žití a nezápasení s přírodou bude muset dojít, nemůžem tu furt vršit odpadky a závodit kdo víc vyrobí a kdo víc spotřebuje a postaví a zbourá.
a taky bysme měli přestat jíst maso. na jedno kilo hovězího se vyplácá 15 kubíků vody, na jedno kilo obilí jenom 3 kubíky. začíná Multipass, my se pak přidáme.
Dík za http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_lists_of_lists . Podívala jsem se na bulharské vzdušné síly.
OdpovědětVymazat